Neden Helal Diş Macunu
Niçin helal diş macununa yönelmeliyiz?


Her gün dişlerimizi fırçaladığımız diş macunları sağlığımızı nasıl tehdit ediyor? İçeriğinde hangi zararlı maddeler var? Sağlıklı diş macununu nasıl ayırt ederiz? Detaylar haberimizde…
Doktorlar ağız sağlığı için günde 3 kez dişlerimizi fırçalamamızı önerir. Sağlıklı dişlere sahip olmak sadece bu eylemin sıklığı zikredilir ancak diş macunlarının içindeki bazı maddeler ve verdikleri zararlar bizi çok daha kapsamlı bir dikkate sevk eder. Örneğin piyasadaki popülaritesi yüksek diş macunu markalarının bir kısmı koruyucu madde olarak formaldehit kullanır. Bu kimyasalın kansere sebebiyet verdiği uluslararası araştırmalarda defalarca ispatlanmıştır. Tarımda, hayvancılıkta ve morglarda (cesetlerin çürümesini engellemek için) bu maddeden faydalanılır. Birçok ülke bu maddenin kullanımını yasaklasa da ülkemizde bu konuda hala bir kısıtlama bulunmamakta.

DİŞ MACUNLARINDAKİ TEHLİKELİ MADDELER

Diş macunlarında sık kullanılan bir diğer madde SLS şeklinde kısaltılmış sodium lauryl sulfate veya sodium lauryl ether sulfate (SLES). Bu madde ciltte tahribata, gözlerde kalıcı zararlara ve mide ülserine yol açar. SLS genellikle sanayilerde boru hatlarını temizlemede, bulaşık deterjanı ve yüzey temizleyicilerinin aktif maddesi olarak kullanılır. Yine bazı markalarda bulunan paraben de göğüs tümörü yaptığı için bazı Avrupa ülkelerinde yasaklanmıştır. Diş macunlarında en sık karşılaşılan tehlikeli madde ise florürdür. Bu madde dişlerin dış yüzeyi için önemli olsa da vücuda alındığında beyin hasarlarına yol açar.

‘Peki alternatif ürün yok mu?’ derseniz, marketlerde ‘doğal ürün’ reyonunda en azından bazı kimyasallardan arındırılmış diş macunları bulabilirsiniz. Ancak bu markalar da tam anlamıyla zararsız olmasa da en azından ‘daha az zararlı’ statüsünde diyebiliriz.

Tüm zararlı maddelerden arındırılmış, helal sertifikası almış birkaç diş macunu markası da elbette bulunmakta. Bu markaları ise  BURAYA TIKLAYARAK  öğrenebilir yada  BURADAN  sipariş verebilirsiniz.